Око 50.000 предузетника који порез плаћају паушално, по свему судећи, ући ће и у трећу годину без пореских решења. До застоја је дошло 2013. године, после измене Уредбе, чиме је тај порез нагло повећан.
Пореска управа је обуставила издавање решења због незадовољства предузетника – у чему су предњачили адвокати, а из надлежног министарства су најавили нову уредбу. Новина је да би решења ускоро могли да добију они који су посао започели у протекле две године.

Пореска управа је обуставила издавање решења због незадовољства предузетника – у чему су предњачили адвокати, а из надлежног министарства су најавили нову уредбу. Новина је да би решења ускоро могли да добију они који су посао започели у протекле две године.

Без потврде о томе колики порез плаћа, новопечени предузетник не може да оствари право на здравствено осигурање или кредит банке. Ипак, порезници су тек прошлог месеца почели да издају решења фирмама које су основане после измене Уредбе. Власник фирме за рачунарско програмирање Марко Димитријевић још чека.
„Сваког брине на шта ће то изаћи на крају, али ја сам у међувремену плаћао у консултацији са књиговођом, фирму сам основао 2015. године“, каже Марко.

Основица за паушални порез је просечна зарада у Републици, а ако је општинска за 10 одсто већа онда се узима тај просек. Порез се обрачунава у распону од 25 до 165 одсто те основице.

Међутим, измена уредбе увела је и додатне критеријуме, попут пословне репутације или тржишних услова пословања, који и до 50 одсто мењају износ пореза. Због тога, без пореског решења, нико није сигуран да ли је довољно уплатио.
„Па неки плаћају, неки не има њих тридесетак, десет одсто уопште нису плаћали у смислу да чак новац нису одвајали са стране, тако да 90 одсто је одвајало неки новац или плаћало неке износе пореској“, истиче Милан Трбојевић.

Небојша Атанацковић из Уније послодаваца Србије каже да је једна од најважнијих ствари за предузетника и уопште за привредника предвидивост.

„На овај начин те предвидивости нема, с друге стране зачуђујуће је да се држава не труди да на време укаже на пореске обавезе својих пореских обвезника и да их на време наплати“, додаје Атанацковић.

Готово сви у бизнису почињу као предузетници и због тога је важно заштитити их од могућих камата и непотребних трошкова, посебно у години предузетништва, кажу у Унији послодаваца.

Шта ће бити са Уредбом која је све ово изазвала и која се није примењивала питали смо, за то надлежно Министарство финансија. Уместо одговора предложено нам је да се обратимо Пореској управи, иако она само спроводи одлуке. Због тога смо добили одговор који је могао да се очекује:
„До доношења нове Уредбе о условима за паушално опорезивање обвезника који се баве самосталном делатношћу, Пореска управа од октобра ове године утврђује висину паушалног прихода и доноси решења о порезу и доприносима за обавезно социјално осигурање у складу са постојећом уредбом“, навели су у Пореској управи.

При издавању решења, кажу у Пореској управи, предност имају они који су започели или одјавили делатност у овој и прошлој години, док су остали дужни да плаћају аконтације утврђене претходним решењем. Привредници подсећају да су то управо она решења са високим износима због којих је Уредба оспорена, када је и најављено брзо доношење нове.

Извор: сајт РТС-а