Upravni odbor Advokatske komore Srbije na elektronskoj sednici doneo je večeras odluku da sve svoje kapacitete stavi na raspolaganje učesnicima protesta.
Kako se navodi na sajtu strukovnog udruženja advokata, na osnovu člana 66 Zakona o advokaturi i člana 33 Statuta Addvokatske komore Srbije donet je odluka da svi kapaciteti Advokatske komore Srbije budu stavljeni na raspolaganje učesnicima protesta koji su napadnuti na bilo koji način i od strane bilo kojih formalnih ili neformalnih policijskih snaga kako u slučaju privođenja, hapšenja ili fizičkog napada. Ovo podrazumeva i korišćenje Kol centra Advokatske komore Srbije za pružanje odbrana po službenoj dužnosti kao i sistema za pružanje besplatne pravne pomoći ukoliko kapacitet Kol centra za odbrane po službene dužnosti bude preopterećen. Takođe se dozvoljava i formiranje liste advokata koji su spremni da budu angažovani 24 sata.
Advokatska komora pozvala je svoje članove da se prijave za pružanje bessplatne pravne pomoći učesnicima protesta i navela da će ovaj spisak biti objavljen na sajtu Advokatske komore.
Advokatska komora se danas oglasila i saopštenjem o kontinuiranom i sistematskom kršenju ljudskih prava u Srbiji.
„U Srbiji već duže vreme svedočimo ozbiljnom i sistematskom kršenju ljudskih prava, koje je kulminiralo događajima na Vidovdan 2025. godine. Tog dana došlo je do masovne i prekomerne upotrebe sile od strane policije i posebnih jedinica policije prema mirnim demonstrantima među kojima su bili studenti, građani i pripadnici civilnog društva. Ovakve mere predstavljaju grubo kršenje prava na slobodu okupljanja, mišljenja kao i fizičkog i psihičkog integriteta građana. Posebno zabrinjava pokušaj ulaska policije na Pravni fakultet u Beogradu čime se narušava nezavisnost i autonomija celog Univerziteta.Tom prilikom je policija predvodila brutalnu akciju u kojoj je došlo do teškog povređivanja studenata. Ovakvo postupanje policije smatramo nedopustivim bez obzira od koga je došlo nređenje. Ova eksalacija predstavlja nastavak represivnog obrasca koji je postao očigledan još početkom godine nakon tragedije u Novom Sadu, u kojoj je 16 nevinih ljudi izgubilo život. Studenti su uputili zahteve koji se tiču uspostavljanja vladavine prava, utvrđivanja odgovornosti i borbe protiv sistemske korupcije. Kao izraz solidarnosti sa tim legitimnim zahtevima, Skupština Advokatske komore Srbije je 18. januara 2025. jednoglasno odlučila da advokati potpuno obustave rad na teritoriji cele Srbije u trajanju od sedam dana a kasnija i 30 dana. Tokom mirnih protesta studenti i građani su bili izloženi nasilju – napadima, prebijanjima, hapšenjima pa čak i pokušajima gaženja motornim vozilima koja su namerno ulazila u masu. Te slike koje su obišle svet podsećaju na scenu iz najstrašnijih napada na civilno stanovništvo. Na sve to predsednik Republike Srbije javno je reagovao nazivajući studente i građane “fašistima”, “nacistima”, “teroristima”i sličnim izrazima koji predstavljaju nedopustivu stigmatizaciju i targetiranje sopstvenih građana. Ovakva retorika dodatno produbljuje društvene podele i otvara prostor za dalje nasilje i represiju.
Vidovdan 2025. označava novu tačku eskalacije u kontinuitetu kršenja osnovnih ljudskih prava. Upotreba sile prema građanima koji mirno izražavaju stavove u kombinaciji sa javnim govorom najviših državnih funkcionera ozbiljno narušava temelje demokratskog društva. Hapšenja protestanata koja su postala proizvoljna dovode u pitanje u čijem interesu radi policija, odnosno da li je u službi građana ili isključivo izvršne vlasti. Zahtevamo momentalno zaustavljanje nasilja i represije nad studentima i građanima kao i hitno vraćanje poštovanja prema osnovnim pravima i slobodama zajemčenim Ustavom RS i međunarodnim konvencijama kojih je Srbija potpisnica. Sednica Upravnog odbora Advokatske komore Srbije do daljnjeg je u stalnom zasedanju“, navodi se u saopštenju Upravnog odbora Advokatske komore Srbije.
Odluka o angažovanju kapaciteta AKS
Izvor: sajt Nova.rs