PROPISI.NET | Svi propisi Republike Srbije online

Nacrt zakona o izmenama i dopunama Zakona o udžbenicima

Preskupe ali i „debele” udžbenike iz đačkog ranca i školske svakodnevice otići će ukoliko u praksi zažive aktuelne izmene Zakona o udžbenicima o kojima se ovih dana vodi javna rasprava. Cene udžbenika će biti limitirane. Izdavačima će biti zabranjeno da ih prodaju skuplje od iznosa koji kao najvišu maloprodajnu cenu bude utvrdila vlada. Stručne komisije će, kao i do sada, odmeravati valjanost rukopisa udžbenika u pogledu ispunjavanja propisanih standarda i sadržaja u skladu sa planom i programom nastave i učenja, ali će se doslovno vagati i masa školskih knjiga na kantaru. Neće se knjige prodavati na kilogram, mada u prvi mah tako zvuči, ali vodiće se računa o obimnosti literature koju školarci nose u torbi. Plan udžbenika, kojim se utvrđuje koji će se udžbenici koristiti po predmetima i razredima, ubuduće će osim naslova, jezika i pisma na kome se osnovno nastavno sredstvo izdaje obavezno sadržati i „masu štampanog udžbenika u gramima”, predviđeno je dopunama zakona.

Ove „novine” u stvari to nisu, jer je i ranije bilo pokušaja da se cena udžbenika limitira zakonom a obimnost svede na meru koja neće preopterećivati đačka pleća. Nakon bura u javnosti koje su ovi pokušaji svojevremeno izazvali, epilog je da vlast do sada nikada nije utvrdila maksimalnu cenu udžbenika u maloprodaji, a planom udžbenika jeste definisano šta spada u minimum udžbeničkog kompleta, ne i koliko je to u gramima.

Aktuelnim nacrtom izmena i dopuna Zakona o udžbenicima uvodi se pravilo da vlada u skladu sa kriterijumima koje će utvrditi, svake godine do 15. marta određuje najvišu maloprodajnu cenu udžbenika za narednu školsku godinu na osnovu predloga ministara nadležnih za obrazovanje i trgovinu. Predviđeno je i da ovi ministri zajednički obrazuju komisiju čiji će posao biti da razmotre i pripreme predlog maksimalne cene udžbenika u maloprodaji. U toj komisiji se obavezno imenuju tri stručnjaka iz oblasti izdavaštva (predstavnik javnog i dva predstavnika drugih izdavača), po jedan predstavnik ministarstava nadležnih za poslove obrazovanja i trgovine, jedan predstavnik organa nadležnog za zaštitu potrošača i jedan stručnjak za ekonomske nauke koga predlaže Socijalno-ekonomski savet. Predloženo je i da se najviša maloprodajna cena udžbenika koji se štampa na jeziku i pismu nacionalne manjine kao i udžbenika koji su po formatu ili sadržaju prilagođeni za đake sa smetnjama u razvoju ne može biti veća od maksimalne utvrđene cene izdanja na srpskom jeziku koje je prevedeno ili prilagođeno. Ukoliko bi se izdavač oglušio i ipak prodavao udžbenike po ceni koja premašuje maksimalnu koju je utvrdila vlada, po novom zakonu za taj prekršaj sledovala bi novčana kazna od 1.000.000 do 2.000.000 dinara za pravno lice, odnosno od 250.000 do 500.000 dinara za preduzetnika.

Novim zakonskim rešenjem uvodi se određivanje najveće mase udžbenika i precizirana je i formula za izračunavanje maksimalno dozvoljene mase udžbenika po predmetu u osnovnoj školi „s ciljem zaštite i prevencije zdravlja učenika, pri čemu se maksimalna masa određuje u zavisnosti od razreda i nedeljnog fonda časova”, obrazložili su predlagači izmena Zakona o udžbenicima. Nacrtom je predviđeno da se „najveća dozvoljena masa udžbenika u osnovnoj školi računa prema sledećoj formuli: (nedeljni fond predmeta / ukupan nedeljni fond obaveznih predmeta) * m, pri čemu je: m – najveća dopuštena masa udžbenika, koja od prvog do četvrtog razreda iznosi tri kilograma, za peti i šesti razred četiri, a za sedmi i osmi razred pet kilograma”.

Korigovan je i član zakona koji nalaže da je izdavaču zabranjeno da učini, a školi i zaposlenima da prime, svaku donaciju, poklon ili reprezentaciju. Po novom, „donacijama, poklonima ili reprezentacijom ne smatraju se predstavljanje udžbenika u toku jednog radnog dana u prostorijama škole, niti reprezentacije čija ukupna vrednost ne prelazi 1.000 po osobi, kao ni besplatni primerci udžbenika koje izdavač daje školi radi realizacije izbora udžbenika, pri čemu se sva ova ograničenja primenjuju trajno, bez obzira na fazu postupka odobravanja udžbenika”, razjasnili su predlagači izmena propisa kojim se uređuje pripremanje, odobravanje, izbor, izdavanje, povlačenje i praćenje školskih izdanja koja se koriste za nastavu i učenje u školama na republičkom nivou.

Modeliranje nacionalnog identiteta kroz obrazovne institucije

U okviru javne rasprave koju je povodom izmena i dopuna Zakona o udžbenicima otvorilo Ministarstvo prosvete, održane su dve tribine, prva u Beogradu, i druga juče u Novom Sadu, a planirane su još dve, u sredu sedeće sedmice u Kraljevu i Kragujevcu. Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković juče je na novosadskoj tribini uglavnom govorio o novinama predviđenim predlogom novog zakona kojima se otvara put uvođenju nacionalnih udžbenika u preduniverzitetsko obrazovanje u Srbiji. Kako javlja Tanjug, resorni ministar ukazao je da „ponosan što će se voditi demokratska rasprava o tome kako modelirati nacionalni identitet kroz obrazovne institucije”. Ocenio je i da upravo „sričemo prva slova nacionalne azbuke, koja je trebalo davno da naučimo i rečenice koje je trebalo davno da ispišemo sebi” i da se, kako je rekao, radi „velika stvar za srpsku prosvetu i uopšte za kulturni i nacionalni identitet”.

– Interkulturalnost je odrednica našeg identiteta i nadam se da ćemo razvijajući svoj nacionalni identitet biti uvek otvoreni da uvažavamo i posebnosti drugih naroda koji žive u Srbiji. U ovim vremenima, kada je naša nacija pred velikim geopolitičkim istorijskim iskušenjima, treba da pokažemo da hoćemo da budemo narod sa istorijskim trajanjem, koji će sačuvati sebe i način na koji ćemo otkriti svoju nacionalnu supstancu kroz medijum kulture i prosvete – kazao je Stanković, preneo je Tanjug.

Izvor: sajt Politika
Naslov: Redakcija

Exit mobile version